środa, 16 marca 2011

podatek od nowych budynków i budowli

z cyklu orzeczeń sądowych, które dobrze jest czasem kompletować, zamieszczam istotną sprawę dot. podatku od nowych budynków i budowli. Może się przydać we w przyszłości.


Nabywca korzysta ze zwolnienia

Aleksandra Tarka 15-03-2011, ostatnia aktualizacja 15-03-2011 16:21

Firma, która kupiła nowy budynek, ma prawo do preferencji w podatku od nieruchomości. Obowiązek podatkowy powstaje dopiero z początkiem nowego roku

Dzisiaj Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II FSK 1877/09) uwzględnił skargę kasacyjną firmy leasingowej, która uzyskała niekorzystną interpretację dotyczącą podatku od nieruchomości. Sąd potwierdził, że skarżąca miała prawo z opóźnieniem zapłacić podatek od kupionych nowych budynków.

Uzasadniając wyrok, sędzia Zbigniew Kmieciak zwrócił uwagę na sporny art. 6 ust. 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.). Zgodnie z nim w wypadku nowych budynków i budowli obowiązek podatkowy powstaje 1 stycznia roku następującego po roku, w którym została zakończona ich budowa albo w którym rozpoczęto ich użytkowanie przed ich ostatecznym wykończeniem. W ocenie NSA z przepisu jasno wynika, że preferencja podatkowa jest związana z istnieniem budynku czy budowli. Nie ma znaczenia to, czy podatnikiem jest pierwotny inwestor czy nabywca nowo wybudowanego obiektu.

- Nabycie nie wyłącza prawa do zastosowania spornego art. 6 ust. 2 ustawy - podkreślił sędzia Kmieciak.

Podatniczka w kwietniu 2007 r. kupiła nieruchomość. Od razu do opodatkowania zgłosiła jednak tylko grunt. Uznała, że jeszcze nie musi płacić podatku od wchodzących w skład nieruchomości budynków i budowli, bo są nowe.

Organ podatkowy wezwał jednak spółkę do uzupełnienia deklaracji podatkowej i dopłaty podatku. Spółka się z tym nie zgodziła i zapytała, dlaczego nie może skorzystać z preferencji przewidzianej dla nowych budynków i budowli.

Organ interpretacyjny wyjaśnił, że art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ma charakter wyjątku od zasady i stosuje się tylko do inwestora. Żadne inne podmioty nie mogą z niego korzystać. Swoje stanowisko fiskus poparł pismem dyrektora Departamentu Podatków i Opłat Lokalnych Ministerstwa Finansów z 5 października 2007 r. Taka interpretacja oznaczała, że nabywca nowego budynku musiałby płacić podatek już od następnego miesiąca po zakupie, nawet jeśli został on dopiero oddany do użytku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w pełni podzielił stanowisko fiskusa i oddalił skargę podatniczki. W jego ocenie odroczony termin powstania obowiązku podatkowego jest możliwy tylko wówczas, gdy okolicznością uzasadniającą jego powstanie jest wybudowanie budowli albo budynku.

NSA się z nim nie zgodził i orzekł na korzyść podatników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz